Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-04-13 11:20
Artykuły >> Zachowania >> Oswajanie

Oswajanie

Wszystko o oswajaniu jaszczurek w tym gekonów lamparcich zostało ujęte w artykule Oswajanie jaszczurek


Ponadto poniżej kilka informacji, które mogą pomóc nam w procesie przyzwyczajania gekona lamparciego do naszej obecności.

  1. Pamiętajmy, że wszelki ruch wykonywany nad gekonem (np. sięganie po niego od z góry) kojarzy się jaszczurce z atakiem drapieżnika, dlatego unikajmy ich. Między innymi dlatego nie zaleca się hodowania gekonów w akwariach, a jeśli gekon jest w terrarium przejściowym otwieranym od góry, starajmy się otwierać je i wkładać rękę po przeciwnej stronie niż ta, gdzie przebywa gekon, tak aby tą rękę zawczasu zauważył.
  2. PRAWDA czy MIT? Istnieje częste przekonanie, że gekona należy hodować w pomieszczeniu gdzie jest spokój i cisza, a najlepiej chodzić koło nich na paluszkach.


Wg mnie takie podejście do hodowli gekona lamparciego jest sporą przesadą.

Przyzwyczajanie gekonów od samego początku do warunków normalnego życia domowego skutkuje całkowitym ignorowaniem przez nie w późniejszym czasie głośniejszych dźwięków (odkurzanie, kino domowe, włączone radio), czy przewijających się przez pomieszczenie ludzi. Jeśli zaś gekon był ciągle izolowany od dźwięków spotykanych na co dzień w naszych domach i nagle pojawiają się one we zmożonej sile wokół niego oczywistym jest, iż gekon będzie przerażony.

Dlatego tak jak przyzwyczajamy gekona lamparciego do naszej obecności, tak ‘oswajajmy’ go stopniowo z całym otoczeniem i związanymi z nim odgłosami oraz obrazami pamiętając jednak o rozsądku i umiarze.

Przykładem na potwierdzenie ww. opinii jest poniższa sytuacja: Wszystkie trzy gekony lamparcie od samego pojawienia się w u mnie lokowane są w salonie. Naprzeciwko terrarium/terrarium przejściowego znajduje się telewizor, którego ekran jest doskonale widoczny z terrarium. Po lewej stronie terrarium jest biurko z komputerem a osoba przy nim pracująca siedzi w odległości ok. 50cm od terrarium. Po prawej stronie do terrarium bezpośrednio przylega sofa, która tzw. głównym miejscem spędzania czasu przez domowników. W pokoju są również dodatkowe głośniki podłączone do TV.

Jedyną reakcją gekonów na tą kakofonię dźwięków i obrazów oraz przewijających się domowników jest zafascynowanie ruchomymi obrazami w TV, lub okazywanie niezdrowej ciekawości objawiającej się gapieniem na domowników siedzących przy komputerze, albo na sofie. Wszelkie hałasy związane z odkurzaniem, pracami domowymi a nawet remontowymi są przez gekony ignorowane.

 

Informacje zebrała i opracowała: Magdalena Łabędzka ("CinnamonGirl")