Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-03-21 16:34
Artykuły >> Terrarium >> Terrarium przejściowe

Terrarium przejściowe

Takim mianem zwykliśmy określać pojemnik, w którym gekon będzie pomieszkiwał przez krótki okres czasu. Powodów do wykorzystania terrarium przejściowego może być kilka m.in.:

  • zakup gekona i brak terrarium właściwego
  • zakup kolejnego gekona - wtedy terrarium przejściowe służy nam jako miejsce, gdzie nowy nabytek odbywa kwarantannę lub/i czeka na osiągnięcie odpowiedniej długości i wagi umożliwiającej połączenie z pozostałymi gekonami
  • odseparowanie gekona od pozostałych po zaobserwowaniu niepokojących objawów
  • odseparowanie na krótki okres czasu samca od samic

Za terrarium przejściowe może służyć:

  • terrarium szklane,
  • stare akwarium (zaznaczam akwarium nie nadaje się na terrarium docelowe z kilku powodów o których szerzej można poczytać w Rozdziale dotyczącym terrariów), w przypadku adaptacji akwarium należy zapewnić odpowiednią wentylację oraz zabezpieczyć górę akwarium tak, aby gekon i karmówka nie uciekły,
  • faunabox,
  • zwykłe plastikowe pudełko do przechowywania kupione w markecie budowlanym. W przypadku pudełka konieczne jest wywiercenie otworów wentylacyjnych - najlepiej na pokrywie jak i z jednego boku (ale wystarczająco wysoko aby karmówka nie uciekła).


Wielkość terrarium przejściowego

Kupując/projektując taki pojemnik warto mieć powyższe punkty na uwadze dzięki czemu unikniemy w późniejszym okresie hodowli konieczności zakupu kolejnych np. większych pojemników. Dlatego wielkość takiego pojemnika powinna być też dopasowana do dorosłych osobników, czyli powinien posiadać minimalne wymiary: 40x30x20 cm (długość x głębokość wysokość). W przypadku akwarium wysokość powinna być większa, aby mimo zabezpieczeń otworu górnego gekon nam nie uciekł.

W przypadku młodszych gekonów takie mniejsze terrarium przejściowe ma dodatkową zaletę. Łatwiej maluchowi znaleźć i upolować karmówkę na mniejszej powierzchni, na której liczba potencjalnych kryjówek dla karmówki jest ograniczona. Dodatkowo wg wielu hodowców młody gekon w mniejszym terrarium szybciej się 'oswaja' z tego powodu, że wymusza ono większy kontakt z właścicielem. 

Minimalne niezbędne wyposażenie terrarium przejściowego

  • Kryjówka - każdy gekon potrzebuje kryjówki, w której będzie mógł się schronić i będzie czuł się bezpiecznie. W przypadku terrarium przejściowego wystarczy 1 kryjówka. Odpowiednia kryjówka może być zakupiona (na rynku są dostępne różne 'jaskinie', ale dużo taniej można kupić połówkę kokosa czy w ogóle za darmo wykonać kryjówkę z pojemniczka po margarynie, małej plastikowej doniczki, czy z tekturowego rolki po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych).
  • Podłoże - doskonale w terrarium przejściowym sprawdzą się ręczniki papierowe. Takie ogólno dostępne rozwiązanie (mimo ze mało estetyczne), umożliwia nam obserwację odchodów gekona, oraz ułatwia szybkie sprzątanie.
  • 3 miseczki - jedna na karmówkę (o wysokości min 2.5cm i gładkich ściankach, aby mączniki nie zdołały z niej uciec, ale nie może tez być za wysoka bo gekon nie zauważy karmówki), druga na wodę (dajemy wodę przegotowaną, mineralnej moje gekony np. nie chciały pić) i trzecia - tu najlepiej spodek a nie głęboka miseczka (dobrze się sprawdza np. mała zakrętka od słoików) na sepię (wapń). Miseczki ustawiamy w najchłodniejszej części terrarium.
  • Źródło ciepła - gekon lamparci musi mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę oraz cykl dzień/noc (patrz rozdział terrarium). W przypadku braku możliwości zamontowania żarówki wewnątrz pojemnika doskonale sprawdza się lampka biurkowa z żarówką lustrzanką o odpowiedniej mocy, którą dogrzewamy w dzień gekona.

Temperatura w terrarium przejściowym

Zwykle terraria przejściowe są niewielkie i trudno w nich zapewnić odpowiedni książkowy rozkład temperatur (patrz rozdział terrarium). Dlatego wystarczającym będzie utrzymywanie w ciągu dnia temperatur w okolicy kryjówki na poziomie 30°C.

Niższe temperatury mogą spowolnić przemianę materii i być powodem mniejszego apetytu u gekona. W przypadku terrarium większego/docelowego, które umożliwia osiągnięcie odpowiedniego rozkładu temperatur należy stosować się do wskazówek zawartych w rozdziale dotyczącym terrariów.

Jeśli temperatura w pomieszczeniu nie spada poniżej 18°C wówczas w porze nocnej nie trzeba gekona niczym dogrzewać.

UWAGA: wszystkie czynności związane z pomiarem temperatur i odpowiednim ustawieniem lampki dokonujemy gdy gekona nie ma jeszcze w terrarium!

PORADY:

  • Warto zakupić mały termometr akwarystyczny i z jego pomocą ustalić temperaturę w różnych miejscach pojemnika. Ja zwykle ogrzewam jeden kąt takiego pojemnika (w okolicach kryjówki) - mierzę tam temperaturę i tak ustawiam lampkę aby byłą w okolicach 30°C). Dzięki takiemu ustawieniu w przeciwległym rogu temperatura jest kilka stopni niższa.
  • Jeśli widzimy, że gekon unika tego najcieplejszego miejsca - zmierz temperaturę - najpewniej ma tam za ciepło i należy zmienić moc żarówki lub odsunąć trochę lampkę.


Poniżej zdjecia terrarium przejściowego (wewnątrz i widok ogólny)

Terrarium przejsciowe. Zdjęcie: M. Łabędzka

Terrarium przejsciowe. Zdjęcie: M. Łabędzka

 

Informacje zebrała i opracowała: Magdalena Łabędzka ("CinnamonGirl")