Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-11-15 15:55
Artykuły >> Terrarium >> Wielkość terrarium właściwego

Wielkość terrarium właściwego

Terrarium dla gekonów lamparcich powinno być zaprojektowane w układzie horyzontalnym a jego wysokość nie powinna być mniejsza niż 30cm. Dla bezpieczeństwa tych lubiących się wspinać jaszczurek, ogólnie przyjmuje się, iż bezpieczną wysokością zbiornika jest wysokość do 50cm. W przypadku takiego i wyższego terrarium należy zaprojektować je tak, aby w przypadku ewentualnego upadku gekona z wyższej wysokości nie spadał on na sam dół zbiornika (mogą to być np. większe półki na ściance w połowie wysokości itp.).

Wielkość terrarium pod kątem umieszczenia w nim określonej ilości osobników zależna jest od:

  • rodzaju hodowli
    Inaczej patrzy się na wielkość terrarium w przypadku sporych grup hodowlanych ukierunkowanych na zarobek (a w tym przypadku zwykle jest to po prostu rack system) a inaczej na typową hobbystyczną hodowlę gekona lamparciego. Dlatego nie należy przyjmować, że wielkość pojemników stosowanych w dużych hodowlach jest wystarczająca w przypadku naszej domowej hodowli. Owszem gekony w takich pojemnikach przeżyją, ale nie można tego nazwać wygodnym życiem.
  • zagospodarowania przestrzeni w terrarium
    Powierzchnię życiową w terrarium można znacznie powiększyć zabudowując ścianki, tworząc na nich liczne półki i zakamarki. Dobrze zagospodarowana i przemyślana ścianka może zwiększyć powierzchnię życiową gekona nawet dwukrotnie. Należy też dobrze przemyśleć dobór akcesoriów terrorystycznych by nie okazało się, iż pół terrarium zajmuje ogromne poidełko, z którego gekony będą jedynie pić wodę bo nie należą do zwierząt lubiących się moczyć, czy ogromna kryjówka w której gekon nie zajmuje nawet ¼ miejsca.


Przyjmuje się następujące minimalne wymiary terrarium:

Ilość osobników Minimalne wymiary (szer x dł x wys [cm])
1 osobnik 50x40x30
2 osobniki 60x40x40
3 osobniki 80x40x40
4 osobniki 90x50x50 lub
100x50x40
pow. 4 osobników Wymiary odpowiednio większe

UWAGA: Powyższe wymiary podane są z uwzględnieniem ścianki z kilkoma półkami i dobrym rozplanowaniu powierzchni. W przypadku nie zagospodarowywania ścianek lub ścianki bez półek, na których mogą odpoczywać gekony, wymiary terrarium dla określonej liczby gekonów powinny być większe niż podane powyżej. Z kolei przy sporej ilości dużych półek i dużej ilości wolnego miejsca na dnie terrarium może się okazać że np. 4 gekony będą miały wygodnie w terrarium trochę mniejszym niż zalecane minimum.

 

Informacje zebrała i opracowała: Magdalena Łabędzka ("CinnamonGirl")