Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-04-13 11:18
Artykuły >> Zdrowie >> Witaminy i wapń

Witaminy i wapń

Witaminy | Wapń | Podawanie i dawkowanie witamin i wapnia

Należy pamiętać, że gekonom lamparcim obowiązkowo podajemy suplementy w postaci witamin i wapnia. Brak tych suplementów w diecie naszych podopiecznych skutkować będzie chorobami i cierpieniem zwierzęcia.

 

1. Witaminy

Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama witamin dla gadów. Większość z nich jest w postaci sypkiej aczkolwiek od kilku lat dostępnych jest kilka produktów w postaci płynnej, które można dodawać do wody.

Ważnym jest, aby preparat zawierał podstawowe witaminy oraz minerały niezbędne gadom do prawidłowego rozwoju. Koniecznie kupmy taki preparat, który będzie zawierał też witaminę D3, która jest niezbędna gekonowi do przyswajania wapnia.

Odradzam stosowanie witamin dla ludzi np. Vibowitu z trzech powodów:

    • gekon lamparci jest gadem a nie człowiekiem i potrzebuje witamin zbilansowanych do jego potrzeb.
    • vibowit nie zawiera w swym składzie wapnia a jego nigdy za wiele
    • brak w ulotce informacji o minerałach niezbędnych dla gadów, a które znajdują się w preparatach witaminowych przeznaczonych dla nich.

Ze względu na łatwość podawania zalecam korzystanie z witamin w postaci proszku.

Najpopularniejszymi na rynku są:

    • Reptivite firma Zoomed
    • Nekton REP, Nekton color REP
    • Reptimineral C Firma Sera
    • Vigorept firma Tropical

Dla zainteresowanych tutaj porównanie składów niektórych z nich: http://www.terrarium.com.pl/forum/viewtopic.php?t=151111

UWAGA: Należy brać pod uwagę, że nie każdy preparat witaminowy będzie smakował naszym podopiecznym. Może się okazać, że smak, czy zapach kupionych przez nas witamin nie odpowiada naszemu gekonowi i będziemy zmuszeni przetestować kolejne.

Z własnego doświadczenia mogę dodać, że moim gekonom wyjątkowo nie odpowiadały witaminy Reptimineral C Firma Sera. Gekony już na odległość czuły, że karmówka jest nimi obsypana i do niej nie podchodziły a jak jednak ją złapały od razu wypluwały i prychały. Jednak, co gad, to inny smak, dlatego nie rezygnujmy od razu z witamin w proszku po pierwszych nieudanych próbach, tylko wypróbujmy inne.

PORADA: Warto spytać się hodowcy, od którego kupujemy gekona jakich witamin używał i kupić takie same - wtedy jest większa szansa, że gekon nie będzie wybrzydzał.

Witaminy w płynie

W przypadku gekonów lamparcich witaminy do wody wiążą się z pewnymi ograniczeniami i zalecamy je stosować tylko w konkretnych przypadkach, gdy nie sprawdzają się witaminy w proszku. Obecnie na rynku dostępne są:

    • TerraVit fluid firmy JBL
    • Reptlin firmy Sera
    • Reptosol firmy Tetrafauna

Kiedy witaminy w płynie mogą być wybawieniem:

    • Jeśli gekon nie chce jeść obsypanej suplementami karmówki i próbowaliśmy już wszelkich sposobów ;) na przemycenie witamin.
    • Jeśli gekon robi sobie długotrwałe głodówki a tym samym nie przyjmuje witamin na karmówce.

W przypadku decyzji o przejściu na witaminy w płynie jedynym warunkiem, jaki musi być spełniony jest nasza 100% pewność, że gekon pije wodę z miseczki, do której mamy zamiar dodawać witamin.

Gekon pijący wodę z witaminami. Autor: M. Łabędzka


Wówczas w przypadku problemu z podawaniem witamin w proszku warto wypróbować witaminy w płynie. Po zmieszaniu ich z wodą nie tworzy się osad (jak w przypadku mieszania z wodą witamin sypkich który szybko opada a woda szybciej się psuje) a gekony chętnie tą wodę piją.

W związku z tym, że gekony piją mało takie witaminy można dodawać do wody codziennie.

Doświadczenie z witaminami w płynie:

Osobiście stosuję witaminy w płynie TerraVit fluid firmy JBL z witaminą D3 od przeszło 2 lat, od momentu pierwszej 4 miesięcznej głodówki mojej samicy spowodowanej niezapłodnionymi jajami. Już wcześniej miałam kłopoty z podawaniem gekonowi obsypanej karmówki - pluła nią. Wypróbowałam 3 rodzaje witamin w proszku i efekt zawsze był ten sam, może z wyjątkiem intensywności plucia ;). Kiedy doszły problemy z wylinką stwierdziłam, że nawet te przemycane na siłę witaminy (próbowałam podawać z palca, dodawałam do sepii na spodku - wtedy samiczka zaczęła miskę z sepia omijać szerokim łukiem) to za mało i trzeba znaleźć inne rozwiązanie padło na witaminy w płynie, które póki co doskonale się sprawdzają w mojej sytuacji a gekony widzę przy misce z wodą codziennie.

Witamina D3

W związku z tym, że gekony lamparcie to zwierzęta nocne do przyswajania wapnia potrzebują witaminy D3. Preparaty wapniowe dla gadów zwykle już ją posiadają. Tak samo kupując witaminy wybierzmy te, które zawierają witaminę D3.

 

2. Wapń

Wapń jest pierwiastkiem, który służy do budowy kości oraz jest niezbędny do prawidłowego rozwoju jaszczurki, dlatego podawanie wapnia jest konieczne. Wapń dostarcza się organizmowi najczęściej w postaci węglanu wapnia.

UWAGA: Częste nieporozumienia z nazewnictwem polegają na myleniu pojęć wapń i wapno wynikających z tego, że potocznie mówimy "wapno" na wszelkie związki wapnia. Konieczne jest jednak ich odróżnienie, gdyż chemiczne "wapno" to głownie wapna budowlane, które są trujące, my gekonom podajemy wapń.

Jest kilka źródeł wapnia, który można podawać gekonom:

    • preparaty wapniowe przeznaczone dla gadów np.: 
      • Nekton MSA
      • ReptilCal dla gadów
      • MicroCalcium firmy JBL
    • naturalna sepia dla papug

Naturalna sepia to kość/muszla mątwy.

Mątwa (Sepia officinalis) to głowonóg żyjący przy dnie w ciepłych morzach. Ma owalną podłużną wewnętrzną muszlę (zwaną też kością lub szkieletem), która jest źródłem wapnia.

Sepia zawiera ponad 80% węglanu wapnia. A także wiele mikroelementów takich jak: magnez, mangan, tytan, żelazo, miedź, nikiel, chrom, wanad, cynk, bar, lit, glin, molibden.

UWAGA: decydując się na kupno sepii dla ptaków należy zwrócić uwagę na jej skład. Należy kupić sepię, na której jest napisane, że jest pochodzenia naturalnego (pochodzi od mątw).

Należy unikać natomiast wszelakich kostek wapniowych również tych w kształcie kolorowych zwierzątek czy serduszek, których skład jest daleki od tego, czego potrzeba naszym gekonom. Przykładowa kostka wapniowa dostępna w sklepach zawiera: 78% popiołu surowego, 20% wapnia(tylko !!!) oraz 1,5% fosforu.

 

3. Podawanie i dawkowanie witamin i wapnia

    Najłatwiej dostarczać gekonowi suplementy obtaczając w nich karmówkę przed skarmieniem. Doskonale sprawdzają się witaminy i wapń zmieszane ze sobą w stosunku 1 : 3 (witaminy : sepia)
    W takiej mieszance należy obtaczać karmówkę przynajmniej trzy razy w tygodniu. Najłatwiej jest wsypać trochę takiej mieszanki do pudełeczka po kliszy, czy moczboxa, następnie wrzucić karmówkę, zamknąć pudełko, delikatnie potrząsnąć kilka razy, aby przykleiło się jak najwięcej i gotowe. 

    W związku z niewielką ilością witamin w tej mieszance w przypadku podawania jej codziennie prawdopodobieństwo przedawkowania witamin jest minimalne. Wapnia nie można przedawkować a jedną z oznak, że gekon zaczyna gromadzić nadwyżkę wapnia są bąbelki pod pachami. 
    UWAGA:  jednym z objawów przedawkowania witamin jest luźniejszy stolec u jaszczurki. Jednak trzeba pamiętać, iż również towarzyszy on zakażeniu pasożytami, dlatego warto w takiej sytuacji zbadań kał gekona na obecność pasożytów.

    Dodatkowy wapń

    Dodatkowo do terrarium należy wstawić spodek/płytką miseczkę z wapniem (można też dodać niewielka ilość witamin). Dzięki temu gekony będą w stanie uzupełniać w miarę potrzeb niedobory witaminowo-wapniowe.

    Informacje zebrała i opracowała: Magdalena Łabędzka ("CinnamonGirl")